Sakrament Chrztu Świętego

Sakrament Chrztu jest udzielany w naszej parafii w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00.

Prosimy, aby rodzice i chrzestni w niej również uczestniczyli.

• Konieczne jest, aby rodzice chrzestni dostarczyli zaświadczenie, że są praktykującymi katolikami i mogą zostać chrzestnymi.
  • Formularz do zgłoszenia dziecka można pobrać codziennie w zakrystii lub do pobrania tutaj.
  • Nauki przedchrzcielne odbywają się w każdą sobotę. W maju i październiku o godz. 17:00. W pozostałe miesiące o godz. 17:30.

Dodatkowe informacje o sakramencie:

Nadanie imienia

Imię chrzcielne jest imieniem otrzymanym podczas chrztu i imieniem otrzymanym w Kościele. Może to być imię świętego, by nowy chrześcijanin miał patrona w niebie, którego mógłby naśladować i prosić o pomoc, albo może ono wyrażać jakąś tajemnicę czy cnotę chrześcijańską. Nie powinno się nadawać imion obcych duchowi chrześcijańskiemu.

Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza: „Imię jest ikoną osoby. Domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi”. (KKK 2156-2159)

Warunki

• Podstawowym warunkiem udzielenia sakramentu chrztu świętego jest nie przyjęcie jeszcze tego sakramentu przez danego człowieka.
  • W przypadku dzieci wymagana jest zgoda rodziców (przynajmniej jednego) i zapewnienie o katolickim wychowaniu dziecka.

Rodzice chrzestni

• Chrzestnych wybierają rodzice dziecka spośród ludzi wierzących i prowadzących życie religijne.
  • Chrzestni mają pomagać rodzicom dziecka w wypełnianiu obowiązku chrześcijańskiego wychowania.
  • Chrzestny powinien mieć ukończone 16 lat, być katolikiem, który przyjął sakrament bierzmowania i Eucharystii.
  • Nie mogą pełnić roli chrzestnych ci, którzy są w karach kościelnych, którzy są niepraktykujący, osoby pozostające w cywilnych związkach małżeńskich bez ślubu kościelnego.
  • Chrzestnymi nie mogą być rodzice dziecka.

Formalności

• Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej najpóźniej dwa tygodnie przed planowaną uroczystością. Należy przy tym złożyć formularz zgłoszenia dziecka do chrztu.
  • W naszym kościele mogą być ochrzczone dzieci, których rodzice należą formalnie do naszej parafii.
  • Rodzice i chrzestni zobowiązani są do przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania (o ile nie ma przeszkód).
  • Katecheza przed chrztem odbywa się w każdą sobotę o godz. 17.30; maj i październik o godz. 17.00
  • Do chrztu świętego należy zaopatrzyć się w tzw. “szatkę” oraz świecę chrzcielną, które można nabyć w parafialnym sklepiku z tyłu Kościoła.